- cross-posted to:
- [email protected]
- cross-posted to:
- [email protected]
https://youtu.be/8E4cQHejFq0?si=8PiZpHIcYGqBkVYj
Because it’s opposite day
Did someone say Opposite Day?
thank you
Respect, doesn’t take bullshit 👍.
In Philadelphia, there’s a pizza called Lorenzo’s on South street.
They serve a cheese slice. You can get a whole pie with toppings. But if you want a slice, it’s cheese.
Want a topping? Nope. They’re pretty friendly and just tell you to go to the back until you’re ready for a cheese slice, which I always found funny.
- But, I just want a tomato slice 🥺.
- Sir, please go to the back of the line or we will call the police.
SOURCE: Xitter, June 7, 2019
https://twitter.com/tinymediaempire/status/1136992675742269440
The number of replies and follow-ups to this is amazing. It’s a brilliant read.
please copy and paste it or screenshot it for those of us who abhor Twitter
I think I have to register to read the thread. not sure it’s worth it. ludditism intensifies.
Why would anyone ruin a grilled cheese sandwich with a slice of tomato?
Because tomatoes are the perfect fruit/vegetable and improve every single dish they’re in, without exception.
Lies! #tomatohate
Except for grilled cheese
Don’t make me tap the sign again.
Anything else added to a grilled cheese sandwich automatically makes it not a grilled cheese sandwich.
Pickles on grilled cheese is the superior grilled cheese and everyone that says otherwise can go right to hell
Pickle melt
suppresses violence.
Anything other than bread and cheese is a melt.
Let’s keep it calm here, ok?
What about butter or mayo?
It’s not just important, it’s necessary.
Mom made them with a thin smear ofmiracle whip inside the sammy when I was little. So good. Never tried mayo. Gotta give it a whirl.
You can use it to crisp the outside instead of butter.
I’d heard of mayo on it,but thought it was just for flavor. I gotta try that soon.
I say otherwise, & I will happily bathe in the righteous flames of the eternally damned, rather than suffer the unholy blight of pickles on my beloved grilled cheese.
Beautifully written. This brought tears to my eyes and now my grilled cheese is soggy.
Juh-lah-pino juice, green olive juice
Probably got the bread soggy with their damned pickle juice too!
Sure, tomatoes bad, but have you tried jalapenos?
Why the fuck would I order a jalapeno melt at a grilled cheese truck?
That does sound good
You two are the exact type of people to get kicked out of line at the grilled cheese truck.
NO GRILLED CHEESE FOR YOU! NEXT!
Lol that’s exactly what I thought of when I made my comment
Sure, but that’s a melt, not a grilled cheese
I get that it’s probably a joke. But I would absolutely go out of my way to get small bills to buy basic grilled sandwiches from this person complete with, what I assume, is barely hospitable service.
I feel like that’s kind of a hipster thing? I don’t care for the label, but I can’t argue it sometimes fits.
This is post-hipster. Hipster would have cheese made from the milk of a specific goat you only find in one specific mountain in Peru, the bread would be sourdough baked right there in the truck and there’s a choice of 23 different toppings.
This is the reaction to that.
Hipster would also tell everyone his biography and emphasize how much meeting that goat and the shepards on that specific mountain in Peru has changed his entire life.
So what you’re saying is, it’s double hipster
I can’t argue with that!
I enjoyed the all too accurate description.
Hehehehe.
no pepper. no hot sauce. no dippin that in a fryer. no fresh tomato slices. the only point of this being an entire food truck is to cover it in angry words.
None of those things you mentioned are ingredients in grilled cheese. The purpose of the food truck is to make grilled cheese.
This capitalist is alright.
Ew
I realize this is a joke but how could this be profitable? The ingredients alone are more than a dollar.
Where are you where it would cost more than $1. Buying product in bulk would be very cheap.
deleted by creator
Labor for a single grilled cheese is super easy. If you’re selling a lot of them this could be decently profitable.
Gas for the generator is where it would kill you. Your best bet is to make all the grilled cheese as fast as possible to save on gas and dispense them throughout the day.
I live on earth. Even if you’re buying bulk, it will still be more than a dollar to make. The bread alone bought in bulk would still be around $0.25 per slice. That’s 50 percent of the cost right there.
You’re getting ripped off.
Who’s your bread guy?
I would love to see your source. I don’t buy bread in bulk but I have a friend who owns a local restaurant in my town. I know how much he pays for the bread he serves for breakfast and it doesn’t get cheaper than that.
https://www.safeway.com/shop/product-details.960013141.html
This is not the cheapest, you can get better pricing than this with a Costco business account. Your friend is probably not serving the lowest price bulk bread available, they probably have some self respect.
Well even with that bread you are still spending about $0.25 per sandwich on bread. I still don’t see how that’s profitable after adding cheese and butter. You could do it by drastically reducing the amount of cheese and butter but is it really a grilled cheese when you put a single shred of cheese on it?
Honestly the cheese and butter together will probably cost less that $0.25 bulk cheese is cheap as hell and you’re using almost no butter per sandwich
I fight seagulls for it.
Youth these days think you buy everything and don’t understand a little labour goes a long way.
I imagine fighting the seagulls would be like living in a post-apocalyptic future scavenging for food.
It’s great practice to keep my katana skills sharp.
I’ll take your word for it. I’m not a member so it doesn’t show me the price. Looking forward to all the profitable $1 grilled cheese trucks coming soon.
You might be right about the profitability of the grilled cheese truck but it’s okay to admit you were wrong on the bread.
It’s the internet, not one really cares if you are wrong.
I don’t buy in bulk, and I pay under $2usd for a loaf of basic white bread from any supermarket. After taxes, to be clear.
If I were to bulk buy / business discount, it would be less.
deleted by creator
Indeed. I can grab a loaf of cheap white bread from my local grocery store for under $2 which is cut into 22 slices.
You are getting 22 slices? What brand are you getting? I feel like 16 is the standard but about 50% of the time I’m fairly certain it’s only 15 or 17.
Meijer and Walmart store brands of cheap ass white bread are 22 slices, Kroger is 21, and for a name brand example Sunbeam is 22. Nicer bread like Pepperidge Farm or Brownberry/Oroweat tends to be in the range of 16 slices per loaf (baring the thin sliced stuff) though.
Cut those in half again and double your profit!
I just priced it out from ingredients bought from Sam’s club. 33 cents for two slices of bread, one slice of American cheese, and I added an extra 5 cents for butter substitute.
Here’s bread from Walmart for about $0.06 per slice.
Here’s cheese for $0.10 per slice
https://www.walmart.com/ip/Great-Value-Sweet-Cream-Salted-Butter-16-oz/132893363?athbdg=L1200
And butter for about $0.25 per ounce (you might use .5 oz per sandwich.) EDIT: checked my butter in my fridge, you’re probably using 1/4 of an ounce per sandwich if that.
And none of these are in bulk, you can probably cut the cost in half or less buying even more generic products in bulk.
25¢ per slice.
You’re paying ~$5usd for a loaf of basic white bread? Wow.
Where I live, it’s currently $4Cdn for a loaf of basic white Wonder bread, it’s $8.50Cdn for a stick of salted butter, and $5.50Cdn for a pack of 22 slices of processed cheese (not the thick slice type). My country is currently going through a bit of a cost of living crisis because shelter, heating, food costs are becoming insane. How much are those things where you live? I think it’s interesting the differences based on where we all are. 1$ for an entire grilled cheese sandwich in Canada would be considered an incredible deal for takeout food pricing.
In the UK I can currently buy an 800g loaf of bread for 45p (£0.45), a 500g tub of soft spread butter substitute for 99p (£0.99), and a 200g pack of 10 cheese slices for 65p (£0.65).
Each sandwich would cost about 12p (£0.12) to make, excluding the energy costs.
Doubling up on the cheese, or using higher quality cheese would still keep it under 20p per sandwich, and that’s off the shelf costs, no bulk discounts.
Excuse me while I write up a business plan…
(presuming you mean $CAD for Canadian dollars, not cdn)
$4cad = $2.90usd = 13.2c/slice
$5.50cad = $4usd = 18.2c/slice
That’s 44.5c each.
That’s 125% profit. Given that a common margin aimed for is 100%, this is a good deal with your over priced products. And I don’t believe you can’t get basic white bread for less than $4cad in Canada.
Also, $1usd is $1.37cad
Because I have no life, I looked it up.
Bread in Finland is about 0.1 usd per slice Low quality cheese is about 8 usd / kg, assuming you need about 20g/portion that’s 0.16 usd. Total is about 36c per portion.
If we assume power consumption of 5kw for the whole operation and power cost of 20c/kWh, that’s 1usd/h
Assuming sales of 60 units per hour -one per minute, thats 60 usd of revenue per hour and 22.6 usd of non labor cost, it leaves 37.4e for labor, taxes, permits, tools, fuel.
It’s at least only feasible in high volume locations.
When allocating food cost (in your costs) 36% is around where you want it-30% would be more ideal, but you can get that through sales, bulk discount etc. So, regardless of volume food cost % is basically where it should be.
Some numbers in spain: slice cheese .19/slice bread .08/ slice (.16) Margarine (because: costs!) .04/10g .39
To get closer to a feasible food cost you’d have to sell at 1.25
I was with you until you suggested it would use 5kWh every hour. That’s an insane amount of power even if they were using an electric griddle, which is unlikely. A small generator would be enough to power the lighting and refrigeration and then the griddle would run on gas, which is way cheaper than electricity (or the petrol for the electric generator).
I’d imagine energy costs would be a fraction of what you’ve calculated, and would scale up along with any increase in sales volume.
I make 37.4$ per hour? But what if I save on these 1$ per hour electricity costs
Depends on where you are, gas use is very rare here. Anyway the energy cost is a negligible part, you can halve or double it and it won’t change the business case.
Umm… what? 2 slices of white bread, 1 slice of American cheese, and some butter is not more than a dollar.
You must be one of those people who complains about not having enough money when you spend it like an idiot.
It doesn’t seem too unreasonable. Based on some quick searches, bulk cheese breaks down to about $.19 a slice, two pieces of bread is about $.10, butter is wobbly here because I don’t know exactly how much they’d be using, but let’s say half an ounce/1 Tbsp is about $.25? Probably not a whole lot of profit after the cart and rent for the space, but you could probably get close to breaking even if you sold enough and/or had a better bulk supplier than what I can see with 5 minutes of research.
It’s gonna margarine, not butter. Or some other kind of butter flavored spread.
If you wanted to get a better estimate, go to McDonald’s, order something and add cheese. Whatever they charge you for the slice of cheese is probably double their cost.
Yes, it’s profitable. They lose money on each sale, but make up for it in volume.
He did the math
He did the melty math
People are actually in this thread discussing how feasible this is as if it were a real plan down to calculating specific costs and supporting them with URLs.
Never change, Lemmy.
Gaslamp district in San Diego had a cafeteria like this years ago, guessing it’s no longer a thing, but simple cheap menu would have steady customers, maybe profitable, it’s the business development people who would oppose.
A few years back in HollandN(UTRECHT) one shop actually ONLY sold sandwiches (not grilled) for a buck or so. They had LINES. Then shit got renod
None of this sentence makes any sense at all man
Just saying the concept works, ppl DO want a simply Sammy for a buck and the ingredients are less as 30% of sales price even with some real decent toppings. But renovation (and extreme rent) only allows multi nationals to compete at busy places like city central stations etc.
There was one in metro vancouver area, it was a store front. but it was just cheap grilled cheese nothing else. like costco hot dog pricing
It still there? I’m in downtown but go through metro enough it’d be worth knowing about
I no longer see it so maybe COVID lock down killed business
Makes me wonder what people are paying for bread, Kraft cheese (or a knockoff of the same) and butter/margarine.
Seriously, a single grilled cheese shouldn’t be more than $1, it should be much less… At least in materials… The cost of grilling it and cleaning up and whatnot should still be really cheap. Even if you wrap the sandwiches in wax/parchment paper or whatever and serve it, you should still be able to make a profit per sandwich. Whether you would be better off doing this rather than getting a job at McDonald’s or whatever… That will depend on how popular the food truck is…
There used to be a vending machine in a hosiptal near me that would heat up a premade grilled cheese sandwich for £2. Being a vending machine in a hospital, they had to be making at least enough to cover the costs plus wastage. I’d say that somewhere with high footfall, especially on a cold day, you could make at least some profit from this.
Many of us do have this fantasy.
I’m sick of seeing $6 for a bag of fries and $12 for a basic ass sandwich.
I mean, it’s a bummer when the bougie burger places do this, but when the taco trucks and teriyaki shops near me started costing more than $2 a taco or $10 for a plate of yakisoba, I knew shit was getting hard out there.
$10 yakisoba???
I live in a small town in Oregon. A few years ago, it was $7. Now it’s $10.
Here in Canada we’ve got trucks selling 3 tacos for like $18. People here are out of their minds
My god. I mean, it’s probably a fair price to pay for no mass shootings and universal health care, but still wild.
What happens if i pay $1.50?
Do I get .50 back? Or do i get half a sandwich or do I just get bread or just cheese or a bread with cheese but not grilled?
If you can pay someone $1.50, then you can pay them $1. You can’t even pull a “I don’t have a smaller bill” or other shit.
If you try to pay $1.50 then you’re just being a trouble maker.
He’ll make you two sandwiches, but he’ll take three bites out of one of them.
I imagine they throw the coins back at your face along with the grilled cheese.
I was thinking maybe they bake the coins in with the grilled cheese . Who doesn’t live a chocking hazard/chipped tooth?
I thought that at first but that seems too artisanal.
Coin melt
What happens if i pay $1.50?
Like Chelsea Handler and his other exes, you lost 50 cent.
Read section: bottom left; No change given, sort out your own shit.
Cyndi B @spintheiryarns 7 Jun 2019 Replying to @tinymediaempire
what happens if i give you $1.37
Daniel Danger @tinymediaempire 7 Jun 2019
i round down so you get one grilled cheese and i get a 37 cent tip and also i put you on a mental list for being a troublemaker
I’d probably double that menu to include coffee.
No cream.
No sugar.
Take your coffee and grilled cheese sandwich and fuck off over thereabouts
What kind of combo is grilled cheese and coffee? Lemonade and grilled cheese, maybe.
Coffee is life.
There is nothing coffee doesn’t go with
People do this at Phish shows out of their gross tour vans, you could charge double there at least and corner the market.
Phish shows are kinda their own universe.
I’m pretty sure they have their own currency.
I’ve been to many and that’s why I love it
Americans are putting tomato slices on grilled cheese sandos? Fack man, just when I thought y’all couldn’t sink any lower…
It’s fucking good.
deleted by creator
That is not a grilled cheese that is a melt their is a very fucking distinct difference
No tomatoes, but I like to throw some feta and a couple basil leaves in mine