• @Noodle07@lemmy.world
      link
      fedilink
      English
      61 year ago

      It’s not Greek yogurt unless it comes from the yogurt region in Greece, otherwise it’s just filtered milk solids

  • @BedbugCutlefish@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    31 year ago

    If you’re looking for cheap, dried beans are about 1/2-1/3 the price per serving over canned.

    They are more work, needing either a long boil, overnight soak in water, or a pressure cooker. But the cost saving is enough for me to buy mostly dried beans.

    • @pinkdrunkenelephants@lemmy.cafeOPM
      link
      fedilink
      English
      0
      edit-2
      1 year ago

      Yeah, I really really need to get a pressure cooker. 🤦

      I’ve tried the overnight soaking method before and it didn’t work out at all. Maybe a pressure cooker with baking soda will.

      • LinkOpensChest.wav
        link
        fedilink
        English
        11 year ago

        My husband is great at cooking beans, and I’ve learned from him that if you follow the instructions on the package, the beans will always end up being undercooked.

        If you don’t have a pressure cooker, then you just need to boil them for hours to get them tender. He doesn’t even soak them – just boils them for hours and hours.

        • @grue@lemmy.world
          link
          fedilink
          English
          11 year ago

          He doesn’t even soak them – just boils them for hours and hours.

          If the goal is to save money, at some point you’d need to start worrying about the energy cost of the cooking method.

          • @baldingpudenda@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            31 year ago

            Cook batches for use throughout the week or do what I do and and any leftover beans get refried and used as a side, burritos, bolillo. I literally just put some cheddar cheese and hot sauce and eat it with a spoon. Your digestive system will thank you and you won’t have to blow out you colon.

          • LinkOpensChest.wav
            link
            fedilink
            English
            11 year ago

            That’s why you cook a huge pot and then freeze some. It definitely ends up being cheaper than those tiny cans.

    • @bluewing@lemm.ee
      link
      fedilink
      English
      11 year ago

      I absolutely dislike edamame flavor. And beans are very common fare in our house because we just enjoy them as much as a good steak.

      My Wife suffers from celiac and so I need to cook a gluten free menu. And a lot of “gluten free” products contain various types of bean flours in their mix. I tried 3 or 4 different types of edamame products and the basic beans. None pass muster at the table for either of us. The edamame pastas were particularly vile.

  • Nakedmole
    link
    fedilink
    English
    71 year ago

    You could have used the same unit for everything, just saying.

  • llamapocalypse
    link
    fedilink
    English
    11 year ago

    I know pricing is regional but where I am I can often get whole chickens for < $2/pound, and dry beans are going to be better on everything except arguably time (and that only if you don’t plan ahead).

      • @satanmat@lemmy.world
        link
        fedilink
        English
        11 year ago

        We’ve got an instant pot, and cook dry beans 2x / week… don’t need the baking soda, if you do them for a bit longer — 32 minutes for small (like black beans) and 40 for garbanzo beans.

        And yeah. A IP or any pressure cooker makes a huge difference for us not having to soak them first

          • @satanmat@lemmy.world
            link
            fedilink
            English
            21 year ago

            I’m not saying there’s a trick, but I’ve heard other people having issues if you don’t use enough water.

            2x water to beans works for me.

            Rinse the beans, to get any dust and crud off … if there’s an inch of beans then fill it so that an inch of water on top of that

  • @acchariya@lemmy.world
    link
    fedilink
    English
    31 year ago

    Adjust these prices up by 30% for south Florida, except the beans. I can cook 5lbs of black beans for like $10 total.

  • @HelixDab2@lemm.ee
    link
    fedilink
    English
    201 year ago

    Hey, @pinkdrunkenelephants@lemmy.cafe , this is not a great way of showing this, because there’s no real comparison between the different things listed. For instance, an average egg is about 6g of protein, which means that it’s $.035/g. A single 5oz can of tuna will have about 22g of protein, which works out to about $.045/g. One pound of uncooked, boneless, skinless chicken breast will have about 105g of protein, which is around $.048/g. And so on, and so forth.

    I also dispute your pricing models. In my area, boneless, skinless chicken breast is typically around $3/#, which brings it down to $.029/g. Ground beef is both more and less expensive, depending on fat content; 80/20 (20% fat) runs around $5.20/#, while 94/4 runs $8.50/# (…and doesn’t taste very good by itself, unless you prefer your hamburders dryer than Ben Shapiro’s wife). That ultra-lean ground beef has 96g/#, which brings it to $.089/g, while the delicious 80/20 only has 40g/#, bringing the price up to a steep $.13/g, almost 5x more expensive per gram than B/S chicken breasts.

    If you don’t care about taste, TVP can be had in bulk for cheap, and unflavored whey protein can also be bought in bulk.

    • @pinkdrunkenelephants@lemmy.cafeOPM
      link
      fedilink
      English
      1
      edit-2
      1 year ago

      It’s just a meme, but I take your point. Since I can’t do all of the math myself, threads where folks like you compare prices of foods at stores/restaurants to home cooking, prices of ingredients, etc. with sources is, of course, highly encouraged.

      And to be clear, I’m not saying that to be lazy; I genuinely can’t tabulate everything on my own though I am tabulating a lot of the prices for things I happen to know about and can thus throw in to the giant soup pot of knowledge, as it were. There’s gonna be stuff I forget and get wrong. It’s just part of being human.

      • @HelixDab2@lemm.ee
        link
        fedilink
        English
        11 year ago

        Nah, I eat a lot of beans. I just didn’t want to go through everything. Plus, you do get a lot of carbs from beans, which can make dialing macros in a bit challenging.

    • @PrimeErective@startrek.website
      link
      fedilink
      English
      31 year ago

      Not sure I’ve ever seen the pound sign (lovingly called the “hash tag” by today’s youth) actually used to denote the unit of measure. I like the cut of your jib