@[email protected] to Lemmy [email protected] • 2 years agoI feel the actual inflationlemmy.worldimagemessage-square210fedilinkarrow-up11.3K
arrow-up11.3KimageI feel the actual inflationlemmy.world@[email protected] to Lemmy [email protected] • 2 years agomessage-square210fedilink
minus-square@[email protected]linkfedilink7•2 years agoCosts me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
minus-square@[email protected]linkfedilink10•2 years agoits basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days
Costs me $12 to make 2-3 sandwiches at home using deli meat and cheese, a loaf of French bread, and 2 small tomatoes. That’s while taking advantage of sale prices. Would be more like $8/sandwich if I hadn’t bought the meat and cheese on sale.
its basically 2 year ago eating out prices to make shit at home these days