I was in a fugue state drawing this. If it is in any way upsetting, I will delete it.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    1
    edit-2
    18 days ago

    How much do you think rice and beans actually cost? Good luck eating more than $10 worth in a month. Pork loin ($12) is super-cheap, slice and freeze, got food for a couple weeks. Bag of mini oranges is $4 and that’s desert for a week. Add a (freakin huge) bag of Popeye fresh spinach for $4. So far I’ve spent $30 and have enough food to feed myself and even guests. Dunno who these “most people” are. These studies you mention … and all this navel gazing … that’s not real.

    It can be hard to break out of the American processed food trap. Requires practice. Gotta do it in order to understand. Go buy some groceries and cook something.

    • That Weird Vegan
      link
      fedilink
      317 days ago

      I meal prep, but i eat home cooked food every day. Anyway, since I gave up all the processed junk food, my acne is gone, I feel healthier, I AM healthier. I don’t work though, so I doubt I could work AND home cook meals.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        1
        edit-2
        16 days ago

        Fair enough. I always thought a vegetarian diet sounded hard because of all the stuff you have to prep, but I eat all that stuff now. Your perspective changes when you actually try it. Sometimes I smoke meat on the weekend, that’s certainly a time sink. I make a rice/bean thing once or twice a week, lasts several days. It either has meat or gets some after I re-work it later. Veggies are usually cut and steamed in the micro or also tossed in the main course. I don’t eat breakfast, lunch is either stuff I smoked or cold cuts. On weeks where I don’t fire up the smoker, I probably spend a half hour every day preparing food. … But cooking makes a mess, so theres cleanup time. And I shop a couple times per week. There’s costs I’m not counting.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      117 days ago

      Pork loin is 7 dollars a pound. Ground beef is cheaper. Chicken or tofu are by far the cheapest proteins.

      And I’m sorry but you cannot survive on spinach, oranges, pork, rice, and beans. Not to mention that rice is a 20 minute cook and dried beans take literal hours.

      You can’t just say something is cheap when the knock is time, money, and mental energy. You sound like those yuppis born into money, just telling people to buy a house to get on the financial freedom train.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        1
        edit-2
        16 days ago

        Buddy, that’s what I eat. You’re buried in some sort of fantasy. And apparently you shop at a luxury store, and ya don’t know how to actually shop. I’m telling you about my diet, not a study or research effort. You don’t believe me. That’s fine. Continue to be a victim. Keep eating crap.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          116 days ago

          I’d love to know where you live that one of the most marketable pieces of pork is cheaper than chicken and ground beef. Because that would be amazing.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            116 days ago

            Winco. Goes as low as $2 lbs all the time. Get the whole thing, not cuts. Pork, sadly for the pigs, is cheap.