• @[email protected]
      link
      fedilink
      211 months ago

      Haters gonna hate, it’s easy to do the math, sheesh.

      I do believe they were asking for a specific app to do it all for them, plus the cooking and eating parts

      /s for the last couple bits

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          211 months ago

          Except that for some products they show the unit prices differently for some maddening reason. Like $.04/ounce right next to a competing product that has the label $.40/biscuit or something similar. Like they are trying to make it more difficult for the shopper to compare so they throw up their hands and buy whatever they are used to. I see this frequently.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            311 months ago

            Thankfully, in France that’s not a thing I ever came across. It’s almost always SI units when applicable or occasionally, it’s missing, especially when there’s a sale (supposedly) with a custom tag to attract attention.