• randint
    link
    fedilink
    English
    355 months ago

    my bombass lunch today for ¥616 (~US$3.94)

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      35 months ago

      Well, university coop cafes are always gonna be comparatively cheap, but yeah, Japan’s prepared food is generally cheap on a different level. Stuff in grocery stores for one thing, but I still can’t quite figure out how sukiya or yoshinoya puts a beef set meal in front of you in 5 mins for less than 1000 yen

      • randint
        link
        fedilink
        English
        25 months ago

        Impressive, you figured out it was a university coop cafe. Maybe I should have edited out the text to avoid doxxing myself haha.

        True, the coops are one of the cheapest options. I also eat quite often at one of the beef set meal chains (one of sukiya, yoshinoya, or matsuya). Solid choice too.

      • randint
        link
        fedilink
        English
        25 months ago

        It’s actually rice topped with an omelette, and the with some sauce thing made thick with potato starch. It’s called tenshinhan, which is a Japanese reimagination of the food they have in Tianjin, China. As far as I know this dish is just named after that city in China, but it’s not actually from there.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          25 months ago

          Yeah so like I said, soup.

          In the west this was first invented by Baron von Suppenstein, who first put proteins and starches into bowls of warm water. Truly a revolutionary. Sadly he died of dysentery at an early age.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          55 months ago

          If you have a college degree it’s pretty easy to move to Japan. You just have to enjoy working for peanuts and singing songs to classes of little kids.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    65 months ago

    Yeah… I only do fast food using apps and only go if there’s a good enough “discount”(quotes because it’s really what the prices should be anyway, obvs.).

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      115 months ago

      The Jimmy Johns app is atrocious in this regard.

      “Buy 16 sandwiches this month for free cookie!”

      Fucken nerds.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        2
        edit-2
        5 months ago

        Screw that. Last month I got free burgers with minimum $1 purchase at burger king. Two cookies =$1 exactly.

        Pack soda can and go, lol. I thinkI added cheese for 30¢

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          3
          edit-2
          5 months ago

          And all you have to do is give the corporation complete access to your personal cell phone!

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            1
            edit-2
            5 months ago

            I was waiting for this reply and honestly that ship sails the moment you buy a smart phone. Anyway I always keep “allow tracking” shut off and location data restricted to while using apps for what it’s worth.

            🤷🏻

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        95 months ago

        You don’t know what a brk bcntr is?! What is this world coming to when people can’t figure out the POS POS’ extremely shortened words?!

        Breakfast Baconator. 670 calories of greasy bacon sausage and cheese on a bun.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            35 months ago

            Whoops. Yeah it has egg too: from their website: “Grilled sausage, American cheese, Applewood smoked bacon, a fresh-cracked free range egg, (deep breath) more cheese and more bacon all covered in our signature cheese sauce”

      • ArxCyberwolf
        link
        fedilink
        25 months ago

        Wendy’s’ POS system doesn’t use most vowels. Brk Bcntr is hardly the worst one they have lmao

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    255 months ago

    It’s been a long time since fast food was any good. It’s addictive, maybe comfortable, but definitely not good. Break your addiction, especially now that you could save so much money

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      65 months ago

      It’s comfortable, but also the salt they sprinkle on there must be a narcotic substance of some kind.

      That said, McDonald’s vs an OK sit-down restaurant are roughly the same price here. The latter is going to have better food - generally - but Mickey D will be more consistent, have the ability to order without talking to anyone, has a drive-thru, can order home (SOME restaurants don’t do it here for some reason, most do luckily)… Basically, the fast food will win in all factors of convenience, but you won’t feel as satisfied after eating it.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        25 months ago

        but you won’t feel as satisfied after eating it.

        Talk about an understatement… I cannot recall a time where I ate fast food and did not regret it almost immediately.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    865 months ago

    Dude it’s insane. I don’t understand how the hell these places stay in business anymore when the quality still sucks ass and it’s all so expensive now. Like even taco bell, who used to be the king of cheap, costs a fuckton these days.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      255 months ago

      It’s become a habit for many people. Cooking is a really difficult habit to (re)learn. It’s possible though and good meal prep is very convenient on long days at work.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        325 months ago

        I just hate cooking. I cannot stand it. It takes so much effort and you have to clean all the mess you made (even cleaning as you go sucks). And then you end up with something that may or may not pan out. And if you’re trying to meal prep then you have to eat the same meal for the whole week which I hate also.

        If this was the only thing you’d ever have to do, fine. But the majority of the rest of our time is spent at work or sleeping. We have few precious hours where these things aren’t the case. I hope this doesn’t make me sound too much like an asshole, but I’m fortunate enough to purchase things like pre-prepared foods and get takeout a couple of times per week. So I take advantage of that because I don’t want to spend my few moments of free time slaving away over a stove or cleaning the mess of pots and pans and cooking utensils.

        Another this about cooking when you live alone…a lot of perishable foods can only be bought in somewhat larger quantities and then they go bad before you use them all up. I tried to make a recipe out of a cookbook several months ago and I was frustrated at how many things I had to buy a large thing of when I only needed a very small amount for the recipe. Ended up with a lot of food waste.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          9
          edit-2
          5 months ago

          Yes, I fully relate with this as if you spoke from my heart. Agreed on all points, haha.

          I do cook, kind of have to when you have kids. But I definitely do not enjoy doing it. Especially because I’ll slave over a new dinner idea and my kids will just refuse to eat it.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            75 months ago

            My friend with kids also talks about this. She is like I work so hard to cook and even make it simple for them but they still refuse to eat it half the time lol

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          155 months ago

          None of these problems mean you have to resort to buying fast food though.

          You can buy things like crumbed chicken tenders that last over a week in the packaging and take 15 mins to cook in an air fryer. Mix some mayo and hot sauce, steam some veg and you’ve got a cheaper, healthier meal than most fast food, in about the same time it takes to drive through and order.

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            9
            edit-2
            5 months ago

            That actually makes up a decent amount of what I eat already. The majority of my diet comes from the frozen food section at the grocery store. I get both the prepackaged dinners and also the precooked meats and “steam in bag” veggies you’re talking about. But on days where I don’t want that, I get takeout as a treat. Most often, I actually order food delivery instead of fast food, but I get fast food now and then too. I’ve actually got into the habit of going to the chick fil a near me because it’s literally a 5 minute walk and they have a good salad. McDonald’s seemed like they stopped selling salads some years back for whatever reason.

            One of the points of my previous post is that I don’t care about the cost though because I’m fortunate enough to not be scraping by. I don’t get this takeout or fast food every day, but it doesn’t bother me financially to do it a couple times per week. Plus, sitting in your car listening to music and browsing your phone while someone prepares food for you is hardly a comparison to putting together something yourself. The time might be the same, but the effort is significantly lower which is the point.

            • @[email protected]
              link
              fedilink
              English
              35 months ago

              Fair enough. I’m not scraping by either. I just choose to vote with my wallet because that’s capitalism.

              Most times I buy fast food these days (few times a year) I just feel ripped off, because I know I’m paying extra just for shareholders; not for actual value.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          2
          edit-2
          5 months ago

          I’m gonna agree that cleaning sucks ass, as does the time of it.

          I made do by usually having to have something stimulating my dopamine-addicted ADHD ass while I’m washing dishes. Youtube documentary video, podcast, whatever is at least 30 minutes so I can just grind thru. Upgrade the dish tools as well, I really like these ikea dish brushes so much more than a sponge because I feel like I can actually clean with it and not constantly go through sponges, and replaced the flip top dish soap with one of those squeeze bottle ones. Big secret is you can refill those with whatever you want, you don’t have to buy a new one when you run out.

          Yes there is still the time factor with cooking, but I like to cook enough that I can make 2-4 servings so it’s more like cook once and minimal work for the reheating. Also as for the time, idk how it is in your area, but where I’m at ever since COVID drive thru and in store times suck ass now for ordering. If you’re on an hour lunch break or on the way home where I’m at it always takes them 30 minutes or even longer to get my order ready from ordering to out the lot. At that point, I might as well just go home and cook the damn thing myself, that’s what set it for me.

          Lastly for food waste, a few things learning to change how much you make so that you “use up” the materials is helpful. Same with freezing things, turns out most things can be frozen and thawed with minimal change to the item. For example I now buy bacon in a bulk pack but split it up into bags of 4 slices, keep all in freezer except one. Now I would only have four slices going bad instead of the whole package. A few other things I do is sometimes dried herbs / seasonings in a shaker are better than fresh ones that will go bad, learn what you use less of so you buy less (like I only buy eggs in a six pack because I don’t go through enough), etc.

          Stick with easy meals. I really want to make a cajun red beans and rice sometime, but I looked at the list of what I need and said fuuuuck that. I’ve got a few easy to make items that I like to rotate through: homemade pizza, mac and cheese and hot dogs, got frozen burger patties and a george foreman, burritos with ground beef beans and canned hatch green chile, etc. I also get my groceries delivered, it helps me time and money wise because I’m not shopping in the moment and only buying what I need, and now the whole process of grocery store shopping that I hate is gone. No more traffic to the store, no parking lot spot searching, no walking around the whole store and dodging slow people stopping in the middle of the aisle to have a conversation, no bullshit line for checkout or receipt checks and packing / leaving. Now it’s literally just order only what I need and it shows up at my door.

          I do like the idea of “take home meals” though, sometimes that just hits the spot I get it. For me sometimes I’ll do that and just get some store made chips and queso and fuck it I’m eating that while being a couch potato that night. Don’t let perfection be the enemy of good enough :)

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          45 months ago

          You can always ask the butcher to get you a smaller piece of meat. You can also separate pieces of meat and freeze part.

          If produce is by weight, you can break the package to be smaller. Even things like squash can be cut in half (ask the produce people, places like Aldis will not do this).

          Buy canned and frozen veggies as much as possible, they last longer. They won’t be as tasty, but will reduce your food waste.

          Cook larger portions and freeze the leftovers and eat them in a week or two.

          As far as spices, dishes, etc. look at them as “investments” cause you won’t be using them all on one meal…

          • @[email protected]
            link
            fedilink
            English
            4
            edit-2
            5 months ago

            Meat is actually the easiest one because you can just freeze it like you said. Powdered spices are also a complete non issue. It’s fresh produce that I struggle with.

            But for example, the recipe I tried called for…

            Jasmine rice - could only find it in a whopping 5 lb bag which was ridiculous for a solo person who rarely ears rice. I know rice keeps, but since I don’t at all like to cook, it was very excessive. Even if I were to have made a larger quantity of the meal or make it multiple times, I still would have an insane amount left over.

            A clove of fresh garlic - I know you can get powdered garlic or garlic in a jar, but people seem to say that it doesn’t at all work the same, so I wanted to try it the way the recipe wanted you to. So I had a shitton of cut up garlic left over because I could only find whole garlic bulbs at that particular grocery store if I didn’t want to go canned or powdered. Can you even freeze a portion of garlic?

            A portion of whole fresh ginger - again same issue as the above problem I had with fresh garlic. Only this one was even worse because ginger rarely present in any of the foods I eat

            Etc. for a lot of the ingredients for that recipe.


            Yes, I get that you can do some complex puzzles and math to figure out how to use all of these ingredients in different meals without wasting the excess, but that is absolutely NOT for me. That’s a whole additional ordeal and one of the many reasons I hate cooking. I don’t want to have to perform an elaborate game of ingredient/meal chess to avoid significant food waste when I’m grocery shopping. I do enough work at my job and there are still plenty of other annoying tasks to keep up with like cleaning and laundry.

            The point is I don’t want to look at any of these as “investments”. That is is an insane amount of work to put into something I hate.

            • @[email protected]
              link
              fedilink
              25 months ago

              Where are you shopping? Only having a 5lb bag of jasmine rice is weird.

              Just use powdered instead of the fresh herbs. I would consider doubling up on most spices if you are using powdered.

              Garlic and ginger both can be frozen. They also last a good while, so you can keep them in your fridge

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        15 months ago

        I don’t mind cooking, I just hate coming up with a dinner plan for the whole week. I’ve begun watching cooking videos on instagram to help motivate me. I do wish there was an alternative to instagram, but so far it’s the best.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    65 months ago

    What’s up with the price of Chinese food too?

    A no frills takeout for my family of 6 with the 4 kids splitting two entrees, and it was still $100

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      65 months ago

      Everybody being mean to you, but I ate at the same Chinese joint all my life. Chicken lo mein special was 6 bucks for most of my life.

      I ordered the same special a few weeks ago and it was nearly 20 bucks.

      After covid the restaurant went downhill as far as cleanliness goes too. For a couple years you’d call in your order and grab your food from a table blocking the door. They only take cash and they trusted the public to pay and then reach into a basket to collect their change. That meant a lot to me so I ate there pretty often.

      Once they opened back up though, I went in and the floors didn’t look like they’d been mopped the whole time. I thought, “maybe people were excited to come back and that’s why it’s so dirty.”

      Nope. Still hasn’t been mopped.

  • Nougat
    link
    fedilink
    285 months ago

    I got a bacon double cheeseburger, large fry, large drink at a Hardee’s this week and it cost damn near $18. It was “okay.”

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      345 months ago

      And half the time it’s not even that fast anymore either.

      Might as well order a burger from an actual restaurant, to go, for the same amount and pick it up on the way. Half the time they’ll even bring it to you curbside.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        125 months ago

        The Burger King closest to me once had a 20 minute line to wait another 15 minutes for the food.

        “Fast food” is still relatively cheap in Japan, and me and my son like the taste of Burger King, but that was ridiculous.

        And it wasn’t even a staff issue, there were eight people back there running around like chickens with their heads cut off.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      15 months ago

      double 1/3rd pound burger? off the regular price menu, upsized with curls. ya. that’ll be pricey for what you get.

      next time do the ‘little’ double cheese in the ‘bag’ special. 2 burgers, fries, drink for like six and change.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    555 months ago

    Me, limping my ass into a McDonalds for the first time in forever: “I’ll have 20 nuggets, no meal.” (expecting 5$, or something close to it since it had legitimately been a while)

    “Yeah, that’ll be 12.47”

    The fuck???

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      35 months ago

      I’ve officially stopped going to McDonalds. Their prices make zero sense, and their food quality has dropped to incredible lows.

      Only desperate, dumb, or wealthy folks eat at this place in 2025.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      115 months ago

      And the lines show it. I remember the single drive-throughs being backed up around the building and them putting in the dual-ordering drive-throughs to handle the traffic. There are never more than 2-3 people in line these days and there’s almost no one inside. I get it, they’re property banks these days.

    • Sabata
      link
      fedilink
      85 months ago

      Don’t forget about the “meat” wafers on the “burger”.

    • Buglefingers
      link
      fedilink
      75 months ago

      I don’t go to fast food often, I walked into a McDonalds for the first time in maybe 1yr +? They had the kiosks for self ordering, I looked at the prices and “deals” and decided that the cost/experience ratio was just not worth and just left. I can go to a restaurant or cook myself for those prices (and I did, cooked enchiladas).

      It doesn’t seem affordable/worth it even for a one-off now

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      21
      edit-2
      5 months ago

      $17.99 for the 20 pc. In Canada. $10.79 for a 10 pc. I about shit when I immigrated here and realized nuggets were off the table. I can’t imagine ordering that and picturing one dollar every time I pop one into my mouth. My wife buys me a ten piece for my birthday every year since I won’t buy them myself out of protest. Also, my kid is old enough now to finish her 4 pc. Happy Meal, so I don’t get to scavenge for uneaten morsels like I did before. It’s tragic.

  • Flamekebab
    link
    fedilink
    English
    55 months ago

    Is there a country that uses the dollar sign that puts it after the number?

      • Flamekebab
        link
        fedilink
        English
        25 months ago

        I’m well aware that there are many different ways to format numbers and currencies - that’s why I asked specifically about those that use the dollar sign.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          1
          edit-2
          5 months ago

          Ah, I see. It’s moreso like “people from this location put currency symbols after numbers” not specifically dollar signs. Like, we put currency symbols before the numbers in American English eg “Oh, that’s $12.00” or “Oh, that’s €12.00.” A german, writing in dutch, would write “Oh, das sind 12,00 $” or “Oh, das sind 12,00 €.” Many more countries do this like Poland, the Netherlands I think, etc. It’s pretty common. But like the other user said, in Quebec specifically (because French lol) since they use the canadian dollar and the canadian dollar is $ for them (though, in the US we just use CAD instead, so we’d write CAD 12.00 in america whereas a canadian would write $12.00 in canada for the same currency)

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    65 months ago

    It’s always been this way. The point is convenience. If you want quality food then go to a restaurant that makes good food, not food that comes from a microwave.

    • snooggums
      link
      fedilink
      English
      125 months ago

      The price has changed far faster than inflation, which is the joke.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        45 months ago

        So has literally everything. It’s inflation + price gouging.

        Fast food isn’t special here. It’s shit quality food. The price went up just like everything. The food quality has always been shit and always will be.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          65 months ago

          The funny thing is that we’ve hosted like eight exchange students and they all agree that the quality of our fast food is noticeably worse than from the same chain back home, and for way more money after accounting for exchange rates.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    175 months ago

    I got a double cheeseburger platter from a BBQ place with 2 sides for $10. Better burger than fast food and I got fries and collards.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      75 months ago

      That’s a great find!

      BBQ places in my area have gotten really expensive. Sides are like $5 each now for a small container.

  • jawa21
    link
    fedilink
    215 months ago

    Fucking Applebee’s is right now cheaper than all of them with $10 for a burger and fries.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      95 months ago

      Sure, but then the wait staff expects you to tip at least 20% for simply being given one, and if you don’t you’re an asshole.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        115 months ago

        Sure, but then the wait staff expects you to tip at least 20% for simply being given one, and if you don’t you’re an asshole.

        That’s the neat part about affordable food, 20% on $10 only means you tip $2.

        They bring you the food, refill your water, and serve you on ceramic plates with metal silverware then take your dirty dishes away, no trash. The burger and the fries are way better than McD.

        IMO The only FF place you still can’t touch is a $6 Taco Bell with the cravings box. It’s a huge amount of shitty food for a total of $6, it is super fast and it runs through you super fast.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          45 months ago

          I have a Taco Bell addiction. Its my comfort food. I can’t even feel guilty about it anymore, its so cheap.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      2
      edit-2
      5 months ago

      It sounds silly, but when I’m on business trips I almost really like the Darden style restaurants for this reason. Think like Olive Garden, Chili’s etc. Sure it isn’t great food but damn is it a lot for a little. I’ve gotten a big ass bag of chips dipping sauce on top of burgers fries dessert for about the same as a small meal from Taco bell and a quesadilla from there. It’s almost double the amount of food for the same price, and they’re almost easier to deal with because they now all have online ordering. Place the order online as I’m about to leave work, go stop on the way and go pick it up, done deal and I got something for the next day too. I almost prefer takeout style restaurants like this now over “fast” food that’s anything but in their drive thru line.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      35 months ago

      Around these parts we have a couple of more affordable options but most of the big fast food chains have become $10+ meal bullshits. If the meal is over $10 I might as well go pay the same in a non-fast-food restaurant with a pick up order. But Jack’s (burger/chicken store) and Taco Bell still have meal deals for $7 or less.

      Fountain drinks are a big ripoff, so you can save a bit by not ordering a drink if you have your own already.

      Instead of a burger meal for $11 from bullshit fast food places I can buy a large entree of Mexican food for $8 to $9 before tax from a real restaurant. Chinese restaurants locally are similarly priced. I can get Mexican or Chinese takeout to feed the whole family for under $50

      • jawa21
        link
        fedilink
        25 months ago

        Panda Express is actually awesome for this. $10 for huge plates of food with 2 entrees.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    15 months ago

    When I went to Cancun (recently) I decided to eat at Ruben’s Hamburgers. Their burgers are VERY GOOD, and that’s from someone that normally does not like meat burgers (I like mostly chicken burgers)

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    25 months ago

    We got 2 kids meals at Culver’s and ate for $15. We are in 60s and it was enough food for us, and on the plus side it included ice cream!

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      25 months ago

      Small McDouble combo is like $5.80 in Canada right now. Shit’s almost cheaper than groceries.