• FauxPseudo
      link
      fedilink
      English
      217 days ago

      And where are they buying cheese? At my local Walmart four versions of Cheddar (mild, medium, sharp, and extra sharp) are all $4.22 per pound, less than the 5 minimum.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        15 days ago

        I would assume they are talking about the grade of cheddar that you can buy alongside fancy cheeses. Like, cheddar off a wheel

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      1617 days ago

      It’s Munster on the list, a washed-rind cheese from France. Muenster cheese in America is probably somewhere down around a used Ford Focus.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        116 days ago

        Oh wow, now I get it. I always wonder why there was relatively many references in American culture to a relatively little known French cheese.

        But now I do!

  • wildncrazyguy138
    link
    fedilink
    2717 days ago

    Give a man a Roquefort, he can eat for day. Give a man a Ferrari SF90 Stradale, he can eat for a lifetime.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      416 days ago

      I don’t think it’s recommended that you eat a whole roquefort at once. The Ferrari even less so.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    1117 days ago

    “Porsche isn’t worth its weight in cheese!”

    [receives call] Hello. Oh. It is? Just barely beats Roquefort. Well, fact checking’s your job, Steve. Fine. [click]

    “Roquefort is the Porsche of cheeses!”

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    4317 days ago

    Oh I love this. I’m going to hit my coworker that loves showing off his car with “goat cheese is more expensive per/lb than your car!” Lol

    • nocturneOP
      link
      fedilink
      English
      616 days ago

      In the states there is a soft cream cheese like cheese simply called “goat’s cheese”, I am guessing that is the cheese to which they refer.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    5
    edit-2
    16 days ago

    Now I kinda want a cat brand where all the cars are named after cheeses.

    Edit: I meant car brand, but I’m leaving it because it’s funny.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    116 days ago

    No way does Paneer cost more per pound than Cheddar. You can literally make it at home with a cheese cloth.

    • nocturneOP
      link
      fedilink
      English
      216 days ago

      I make paneer at home, and I can confirm in the states it is very expensive. Usually $10/pound.

  • RandomStickman
    link
    fedilink
    717 days ago

    For funsies I calculated the Price per Pound for the M1A2 SEPv3 tank, which worked out to be about $163/lb. I guess it make sense that it’s at the super car range haha