• TrackinDaKraken
    link
    fedilink
    English
    1220 days ago

    $17 for a burger, even if it really did look like the picture, which we all know it doesn’t, is way too much. No, thank you.

    I pay $12/day to feed myself. I make all of my own meals at home, I haven’t eaten out since the pandemic. I formed the habit, and just kept cooking at home as prices got ridiculous. My diet is excellent, mostly fresh vegetables, and organic chicken.

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      119 days ago

      It,s still “cheap” for what goes into producing a beef patty. Impossible meat is just as expensive and you don’t have to feed and care and torture an animal to produce it.