The per 100g price makes it seem like the 1kg (bottom) item is cheaper than the 2kg one.

I wonder how many people are baited into getting the more expensive item (by weight).

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    92
    edit-2
    5 months ago

    the per 100g price on the bottom is incorrect. they are 70 cents per 100g… or I’m too high. choosing by weight is literally the frugal method.

    edit: try living out of a vending machine - if you only have a dollar, you should buy the item with most weight and presumably most calories

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      75 months ago

      There bottom one is 60 cents per 100 g. Top left it says 2 for 12$. It may be that the weight didn’t register correctly, as it says ‘1’ instead of ‘1kg’ or because some other conflict.

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          15 months ago

          Oh, which one are you referring to here – of all those different 750 g supposedly exotic fruitberry-flavoured water beverages, all with 0 kcal? One of those with a dose of factory-added vitamins, or just the funkiest sun-kissed fruit imitation available?

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    25 months ago

    Walmart unit price is completely broken in general. They also have glitches in the “did you forget to add?” page where it will show an item as a sale price, but when you add it, you’ll see total price increase by sale price, and a few seconds later, a second price increase to the normal price. Re-checking the cart will show the item as not on sale. There are some other real weird glitches with that e-commerce platform. A rat’s nest of bugs that might not be intentionally nefarious, but also could be.

    • @[email protected]OP
      link
      fedilink
      English
      25 months ago

      Oh man, I’ve had their online cart show me a total amount “saved” that makes absolutely no sense.

      It’s crazy that one of the largest retailers on the planet is so incapable of having a working online ordering system.

    • @[email protected]OP
      link
      fedilink
      English
      75 months ago

      I think you missed the point. If they were both the same size jar (2kg or 1kg, it doesn’t matter), then there may be a difference in price between regular and lite.

      But the 1k jar is listed as being less expensive per 100g, and that’s flat out wrong when you do the math.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    65 months ago

    Over here, peanut butter is an EXTREMELY costly delicacy. To have a store sell it in 2kg portions for less than 10usd looks like a dream to me.

    You people need to better appreciate what you have

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      65 months ago

      It’s great value peanut butter. It is easier to clarify that as a semi solid oil than actual peanut butter. Feel free to be jealous but that’s not ‘good’ peanut butter. It’s better than nothing but only just.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        45 months ago

        Oh don’t worry, I am sure that whatever we get sent down here for exports is of inferior quality than your worst quality product

        But feel free to expose how no one has it worst than you guys as an excuse to complain

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          15 months ago

          I don’t know what peanut butter is like in other countries. In Japan it was very different, a lot sweeter.

          What’s yours like? Have you ever been able to compare it to something like JIF?

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          25 months ago

          C’mon man. I gotta agree here, that stuff tastes pretty… Well, you won’t feel good later.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    75 months ago

    “Great value” is like “all natural:” a totally meaningless phrase that signals nothing except that someone’s selling you something.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    215 months ago

    Only if it is a 2 pack of 1kg containers. I know costco does that often so I imagine walmart might too. (And if that 2-for-12 runs you a total of 4 kg.)

    • @[email protected]OP
      link
      fedilink
      English
      95 months ago

      Top one is 2kg (single unit) and the bottom is sold as a 1 kg single unit, or 2 / $12 (2 x 1kg), which is STILL not a better value than the top one! LOL

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        15 months ago

        It very well could be typical corporate fuckery, but that makes me wonder if it’s actually a bug and that it’s computing the per kg price based on the single until price but dividing by the total weight of the pack.

        Or perhaps it’s a “bug” that’s left intentionally until called out.

        • @[email protected]OP
          link
          fedilink
          English
          25 months ago

          If it’s a “bug” that they are actively profiting from, likely for years, it’s probably a feature! LOL

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    75 months ago

    I’d imagine not many. I don’t know anyone who says “I need (x of weight) worth of peanut butter!” And then uses the weight as the measurement.

    Everyone I know says “I need peanut butter. Oh, $6.97 is less than $8.27” and never checks the weight.

    If you’re shopping by weight, you’re probably not getting either of these. You’re getting those massive jars that are like 15lbs, and come in almost mini barrels.

    Also, unrelated, but WHY are you getting creamy when EXTRA CRUNCHY exists?

    • metaStatic
      link
      fedilink
      65 months ago

      Crunchy is just creamy that failed. I’m not paying the same price if you can’t do it right. now maybe if it was cheaper …

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      18
      edit-2
      5 months ago

      I don’t know anyone who says “I need (x of weight) worth of peanut butter!” And then uses the weight as the measurement.

      This isnt what that price is for.

      Say I’m buying ketchup. Bottle A is 725ml and costs $5. Bottle B is 967ml and costs $6. Giving you the cost / mL tells you which one is actually cheaper, not which one costs less.

      Everyone I know says “I need peanut butter. Oh, $6.97 is less than $8.27” and never checks the weight.

      If this truly is the case, be happy that nobody you know is struggling to pay for groceries 😉

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      15 months ago

      When it come to peanut butter I only get the small jars. I have a rule that once the knife touches the bread it doesn’t go back into the jar, my wife doesn’t follow this rule so we would end up with a jar the size of my head just sitting there becaused it’s filled with old bread bits and no one would buy more because “we already have some”.

    • @[email protected]OP
      link
      fedilink
      English
      45 months ago

      If you’re shopping by weight, you’re probably not getting either of these. You’re getting those massive jars that are like 15lbs, and come in almost mini barrels.

      I tend to buy the max size that my family can reasonably eat before the item goes bad. 2kg is the largest size at this store, but I think anything larger would just be impractical, and I KNOW FOR 10000% FACT that my wife would just drop something heavier on the ground. LOL

      Also, unrelated, but WHY are you getting creamy when EXTRA CRUNCHY exists?

      I was looking for 100% peanuts in the crunchy variety!

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        15 months ago

        I tend to buy the max size that my family can reasonably eat before the item goes bad

        Does peanut butter even go bad? I’ve never seen moldy peanut butter…

        • @[email protected]
          link
          fedilink
          English
          25 months ago

          I assume the taste will probably just become increasingly more rancid long before pure (and bacterially uncontaminated) 100% PB goes dangerously bad, if ever.

  • HubertManne
    link
    fedilink
    45 months ago

    always. practicing basic division is also good brain excersise.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    4
    edit-2
    5 months ago

    You should shop by ingrediends and ecological reasons. That’s sadly not represented by $/g.

    The heavier product with the better “bang for the buck” is usually the one with the poorest quality and lots of sugar/additives/flavours/etc.

    Discounter products like “Great Value” can easily have a better quality than stuff produced by “Kraft” and other Unilever/Nestle/etc. products.

    Checking the ingredients list and the nutrition table should be a natural first instinct when grabbing something off the shelf.

    • Steve Dice
      link
      fedilink
      English
      2
      edit-2
      5 months ago

      You’re buying from the store? Don’t you know that’s terrible for your health and the environment? You should grow your own in your greenhouse. Jeez. Some people.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        1
        edit-2
        5 months ago

        Yes. Because we live in a setting of specialists.

        I am no specialist at efficiently growing healthy food. So if I try it, it will be objectively worse than if someone else more proficient does it for me. And if that one is worse in doing something I am better in, we both are off worse and everything overall.

        So if we both would do things we are good at, the resulting products/services would be better, the processes would be more efficient (time, ressources, waste), which in return benefits all participants and the environment at the same time.

        Actually that is so efficient, it is possible to pay for the store’s rent, the wage of the people transporting, managing and selling that stuff to me. If I ineffectively grow my own food, all these are out of their jobs or have to (badly) grow their food at home, which they cannot afford anymore and they even do not have the necessary space for a field to do so.

        • Steve Dice
          link
          fedilink
          English
          15 months ago

          Well, get to working on becoming a specialist so you can do it better. Don’t you care about the harm you’re doing?!

            • Steve Dice
              link
              fedilink
              English
              1
              edit-2
              5 months ago

              I’m making fun of your tone-deaf virtue-signaling response by being even more tone-deaf and virtue-signaling even harder.

      • @[email protected]
        link
        fedilink
        English
        95 months ago

        While you’re not wrong that people should probably shop that way, if they can. It feels tone deaf, as many people can barely afford groceries in the first place, so shopping by cost per weight/calorie is almost a requirement.

        At least I think that’s what’s happening.

          • HubertManne
            link
            fedilink
            55 months ago

            yeah sounds way entitled. like people always have a choice of price to ingredient. sounds like someone who have never paid rent.

            • @[email protected]
              link
              fedilink
              English
              15 months ago

              Thanks for stereotyping. I have and am still paying rent for all my life and the rest of it.

              “Should” is meant here for a better/good way do do things. If it is not possible, a “should” just is not applyable, it is a “should” after all.

              Maybe this is a language/cultural/mental perspective misunderstanding.

              • HubertManne
                link
                fedilink
                15 months ago

                stereotyping is generalizing a group of people. sounds like implies it may not be so. so yeah. there is some laguage misunderstandings. my comment is a comment on a comment on a comment on how bad your comment sounded when read.

  • Rhynoplaz
    link
    fedilink
    English
    115 months ago

    I have to admit, it took me a while to realize the bottom one was only 1kg. And all the numbers would “confirm” that they are both 2kg

    • @[email protected]
      link
      fedilink
      English
      25 months ago

      It took me a while also. It all make sense if the price by weight is calculated when 2 are bought. Also, a comment about 4kg need not be.

  • @[email protected]
    link
    fedilink
    English
    55 months ago

    The great value peanut butter has a weird taste, in my opinion. it’s worth a few bucks more to get something that tastes better.

    • @[email protected]OP
      link
      fedilink
      English
      15 months ago

      I was actually looking for 100% peanut butter, but this discrepancy caught my eye, and it really bothered me because I almost always ignore the product price and compare items by unit price. Now I’m second guessing everything they list!

      • Zier
        link
        fedilink
        15 months ago

        They are routinely wrong. And sometimes they list (in the US) things by unit instead of weight. I have reported many wrong listings like this. Always double check any label/listing because people are lazy at so many companies.

        • @[email protected]OP
          link
          fedilink
          English
          35 months ago

          The worst is mixed units for the same items.

          With must items I buy on a regular basis, I’m able to make quick comparisons off the top of my head, but it would be nice if things were accurate!